Organizacja pogrzebu, mimo iż zazwyczaj nie trwa zbyt długo, obejmuje wiele istotnych elementów. Jednym z nich jest przygotowanie uczty pogrzebowej, inaczej zwanej stypą lub konsolacją.

Mimo iż początkowo możemy nie mieć ochoty na urządzanie tak sporej uroczystości, to jednak warto się nad tym zastanowić, ponieważ może nam to przynieść pewne korzyści.

Sprawdźmy zatem jak najlepiej zorganizować stypę dla gości pogrzebowych.

Kiedy należy zorganizować stypę?

W polskiej kulturze stypa jest częstym elementem okresu żałobnego rodziny zmarłej osoby. Jej celem jest wspólne wspominanie osoby, która odeszła, dzielenie chwil smutku, lecz także przypominanie sobie radosnych momentów spędzonych razem.

Za organizację stypy możemy zabrać się sami i przyjąć gości we własnym domu na skromym poczęstunku. Jeśli jednak spodziewamy się większej ilości gości, firma pogrzebowa, z którą współpracujemy, z pewnością zaproponuje nam kilka ciekawych lokali, które wezmą na swe barki przygotowanie spotkania.

Tradycyjnie stypa organizowana jest od razu po zakończeniu ceremonii pogrzebowych na cmentarzu. Mistrz ceremonii, pracownik firmy pogrzebowej lub po prosu członek rodziny zwykle publicznie wygłasza krótkie podziękowanie dla przybyłych i zaprasza ich na poczęstunek. Najczęściej dzieje się to podczas składania kwiatów na grobie, zanim osoby obecne przy pochówku rozejdą się.

Jeśli wyjątkowo zależy nam na obecności niektórych gości na naszym poczęstunku, warto przed pogrzebem powiadomić ich o tym osobiście. Możemy uczynić to także w dniu pogrzebu, na przykład podczas oczekiwania na wyprowadzenie trumny bądź urny z kościoła czy kaplicy. Osobiste zaproszenia warto jednak składać wcześniej, aby gość zarezerwował sobie odpowiednią ilość czasu po zakończeniu samego pogrzebu.

Czy stypa jest obowiązkowa?

Przyjęło się, że stypa jest częstym elementem pogrzebu, jednak nie ma formalnego obowiązku jej organizowania. Rodziny, których sytuacja finansowa nie wygląda aktualnie najlepiej, z oczywistych powodów mogą zrezygnować z urządzania spotkania, lub zdecydować się jedynie na skromy, domowy poczęstunek w kręgu najbliższej rodziny.

W takiej sytuacji warto pamiętać, że podczas organizacji pogrzebu przysługuje nam zasiłek pogrzebowy. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się w jaki sposób go otrzymać.

Czasami organizator pogrzebu, przytłoczony żałobą, zdecydowanie nie ma ochoty na dalsze przebywanie wśród ludzi i po pogrzebie woli spędzić czas samotnie w domu. Każdy z nas posiada inną psychikę i należy to uszanować. W takiej sytuacji nie powinno się naciskać na organizowanie stypy, jeśli najbliższa rodzina nie jest na to psychicznie gotowa.

Zdarzają się również sytuacje, że pewni członkowie rodziny nie żyją ze sobą w najlepszych w stosunkach. Jeśli cześć gości na pogrzebie jest ze sobą skłócona, może warto odpuścić sobie organizowanie dla nich spotkania, aby zapobiec nowym ewentualnym waśniom.

Jak zorganizować stypę dla gości po pogrzebie?

Kogo zaprosić na stypę?

Kolejne pytanie, które rodzina często sobie zadaje podczas organizacji pogrzebu, to kogo zaprosić na stypę? Oczywiście należy zaproponować spotkanie najbliższym członkom rodziny i przyjaciołom zmarłej osoby. Warto również ugościć osoby, które specjalnie na pogrzeb przyjechały z daleka. Dzięki temu odpoczną trochę w czasie podróży, a ponadto będą miały okazję, aby spędzić nieco czasu z resztą rodziny.

Najczęściej nie zapraszamy wszystkich gości osobiście. Jak wspominałam wcześniej, częstą praktyką jest wygłoszenie ogólnego zaproszenia pod koniec ceremonii pogrzebowej. Jeśli ilość obecnych na pogrzebie nie jest zbyt duża, można śmiało zaprosić wszystkich.

Jednak w sytuacji, gdy w pochówku uczestniczyło sporo osób, na przykład sąsiedzi, dalsi znajomi, delegacje z zakładu pracy, warto w przemówieniu podkreślić, że na stypę zapraszana jest jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele. Doświadczony mistrz ceremonii uczyni to w elokwentny sposób.

Warto pamiętać, że nie wszyscy żałobnicy przyjeżdżają na pogrzeb własnymi samochodami. Osoby starsze często wybierają komunikację miejską. W takiej sytuacji należy zadbać o sprawny transport gości na miejsce stypy. Firmy pogrzebowe najczęściej proponują w takiej sytuacji wynajęcie dużych samochodów osobowych lub autokaru i pomagają załatwić związane z tym formalności.

Gdzie urządzić stypę?

Najczęściej do wyboru mamy jedynie dwie możliwości. Stypę możemy urządzić albo we własnym domu, albo w lokalu gastronomicznym, czyli restauracji lub kawiarni.

W przypadku stypy domowej sami musimy najczęściej zadbać o począstunek. Tradycyjnie może to być jedynie kawa i herbata oraz jakieś słodkości. Możemy jednak pokusić się o zamówienie cateringu. Coraz więcej lokali posiada taką opcję, dzięki czemu na naszym stole mogą pojawić się drobne przekąski lub nawet pełen obiad dla odpowiedniej liczby gości.

Dużo prostsze jest jednak zorganizowanie stypy w lokalu. Zwłaszcza, jeśli liczba oczekiwanych gości jest dosyć duża. Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem jest poproszenie firmy pogrzebowej o pomoc w organizacji. Często mają już one swoje sprawdzone miejsca, które oferują menu przygotowane specjalnie na okoliczności pogrzebowe.

Zestaw posiłków często możemy wybrać bezpośrednio z pracownikiem zakładu pogrzebowego, który następnie sam załatwi całą organizację z restauracją. Dzięki temu z naszych barków spadnie obowiązek jeżdżenia do lokalu i omawianie wszystkiego osobiście.

Czy na stypę koniecznie trzeba iść?

Takie pytanie często możemy sobie zadawać będąc uczestnikami na czyimś pogrzebie.

Otóż jeśli należymy do bliskiej rodziny lub grona przyjaciół, to zdecydowanie warto się na tę stypę wybrać.

Jeśli jednak nie należymy do kręgu najbliższych znajomych zmarłej osoby, a na pogrzeb przyszliśmy z grzeczności (jeśli na przykład zmarły to nasz szanowany sąsiad lub nauczyciel), to na spotkanie po pogrzebie nie musimy się już wybierać, mimo ogólnego zaproszenia.

Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że na stypie być powinniśmy, ale w głębi serca w ogóle nie mamy ochoty, to nie musimy się do tego zmuszać. Stypa dla większości ludzi przynosi pewne ukojenie, ale niektórzy lepiej radzą sobie z żałobą w zaciszu własnego domu. I takie podejście należy uszanować.

Stypa po pogrzebie

Dlaczego organizacja stypy może nam pomóc?

Wróćmy na pewien moment do samych celów organizacji stypy po pogrzebie. Oczywiście formalnie rzecz biorąc często wypada ją po prostu zorganizować ze względu na szacunek dla zaproszonych gości. Jednak dla samych organizatorów może mieć ona bardzo duże znaczenie.

Otóż podczas stypy wcale nie musi lać się potok łez. Podczas spotkania przy stole na światło dzienne wyłaniają się dziesiątki historii związanych z osobą, która odeszła. Wiele z nich może być zabawnych, zachwycających, lub wzruszających.

Ale wspominanie wszystkich z nich może mieć prawdziwie terapeutyczny wymiar.

Podczas stypy emocje związane z żałobą i stres podczas szybkiego organizowania pogrzebu często opadają. Żałobnicy zatem mogą nieco odetchnąć, a miłe rodzinne wspomnienia pomagają odprężyć się zszarganym nerwom.

Właśnie z tego względu warto pomyśleć o zorganizowaniu stypy dla najbliższych osób.

Jak organizujemy stypę w firmie Chejron

Nasi klienci mogą liczyć na pełne wsparcie przy organizacji stypy. Podczas załatwiania wszystkich innych formalności w naszym biurze (kliknij i sprawdź jak do nas dojechać) możemy wspólnie wybrać jedną z lokalnych restauracji, z którymi od dawna współpracujemy, oraz uzgodnić menu uroczystości.

Naszymi najczęstszymi partnerami w organizacji styp są znane gdyńskie lokale:

Organizacja stypy po pogrzebie przy pomocy sprawdzonej firmy pogrzebowej gwarantuje nam spokój i brak trosk związanych z tym właśnie wydarzeniem. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy jak przygotować taką uroczystość i zapewnić odpowiednie poinformowanie o niej gości.


Stypa to tylko jeden z elementów organizacji pogrzebu. Dowiedz się więcej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.