Oprawa muzyczna na pogrzebie stanowi istotny element ceremonii. Mimo iż teoretycznie nie jest ona najważniejsza, to jednak często decydujemy się, aby wzruszająca muzyka towarzyszyła nam w pożegnaniu bliskiej osoby. Jednak Ave Maria na pogrzebie to nie jest jedyna możliwość, z jakiej możemy skorzystać. Poznajmy również pozostałe.

W jakich momentach pogrzebu grana jest muzyka?

Wydawałoby się, że muzyka na pogrzebie pojawia się jedynie w momencie składania ciała do grobu. Jednak gdy dobrze się wsłuchamy, zauważymy, że towarzyszy nam ona również podczas pozostałych części ceremonii.

Jeśli organizujemy pogrzeb kościelny, to już podczas mszy możemy usłyszeć kilka różnych utworów. Niektóre z nich, spokojnie i pozostające nieco w tle, grane są często już przed mszą, w momencie, gdy żałobnicy dopiero gromadzą się w kościele. Następnie pieśni grane są na ofiarowanie, podczas komunii świętej oraz w trakcie wyjścia ze świątyni.

Podobnie jest w przypadku pogrzebów świeckich. Jeśli ciało przed pogrzebem jest wystawiane w kaplicy, wówczas i tam może towarzyszyć nam muzyka. Zarówno przed rozpoczęciem uroczystości pożegnania ze zmarłym, jak i w trakcie jej trwania oraz wyprowadzania trumny bądź urny z budynku kaplicy.

Przeczytaj więcej: Kremacja w Polsce – jak wygląda i ile kosztuje?

I ostatecznie dochodzimy do momentu, w którym oprawa muzyczna na pogrzebie nabiera największego znaczenia. Podczas ceremonii na cmentarzu, wybrane przez rodzinę utwory muzyczne towarzyszą nam podczas ostatniego pożegnania bliskiej osoby. Gdy ksiądz bądź mistrz ceremonii wygłosi już swoją przemowę następuje moment złożenia kwiatów na grobie. Wówczas właśnie wykonywany jest utwór, który rodzina zmarłego wybiera wcześniej z pracownikiem zakładu pogrzebowego. Jest to jeden z elementów organizacji pogrzebu.

Ten właśnie utwór ma za zadanie podkreślić znaczenie całej ceremonii. Towarzyszy on chwili refleksji nad pożegnaniem i przemijającym czasem. 

Oprawa muzyczna na pogrzebie – wybór instrumentów

Podczas mszy utwory muzyczne najczęściej grane są na organach. Większość kościołów ma przygotowane własne repertuarny na okoliczność pogrzebu, więc zazwyczaj nie musimy myśleć o oprawie muzycznej podczas mszy.

Często jednak księża zezwalają na zorganizowanie własnej oprawy muzycznej na pogrzebie, również w trakcie mszy. Jakie inne instrumenty wybrać na pogrzeb, jeśli organy nie do końca nam odpowiadają?

Najbardziej popularnym instrumentem na pogrzeb jest trąbka. Chętnie korzystamy z jej obecności na tradycyjnych pogrzebach. Pieśni pogrzebowe grane na trąbce nadają całej ceremonii uroczysty i podniosły charakter. Nasza firma na stałe współpracuje z muzykiem wykonującym przepiękne aranżacje na trąbce, a dodatkowo będącym naszym mistrzem ceremonii. Dzięki niemu cała uroczystość prowadzona jest w elokwentny i elegancki sposób.

Oprawa muzyczna na pogrzeb

Na pogrzebach często pojawiają się również inne instrumenty. Najczęściej są to skrzypce, wiolonczela, lub flet. Zdarza się także, że uroczystości towarzyszą dźwięki gitary. Tak dzieje się najczęściej, gdy zmarły miał właśnie takie upodobania muzyczne, lub gdy należał do określonej grupy zainteresowań. Gitara często pojawia się na pogrzebach ludzi związanych z harcerstwem czy żeglarstwem. Wówczas wybrany utwór grany jest najczęściej przez przyjaciół chcących oddać zmarłemu ostatni hołd.

Coraz częstszą praktyką jest także obecność śpiewaków na pogrzebie. Zaśpiewane na żywo pieśni jeszcze bardziej porusząją serce w trudnych chwilach.

Warto jednak pamiętać, że na pogrzebie wcale nie musimy organizować muzyki granej na żywo. Doświadczone firmy pogrzebowe takie jak Chejron posiadają własny sprzęt muzyczny, który udostępniają na pogrzebie, dzięki czemu możemy podczas ceremonii usłyszeć niemalże każdą wybraną melodię. Nie musi być to tradycyjna pieśń pogrzebowa. Miłym akcentem podczas pochówku jest wysłuchanie jednego z ulubionych utworów osoby, którą żegnamy. A dzięki mobilnemu sprzętowi muzycznemu jest to możliwe.

Wybór oprawy muzycznej na pogrzeb jest w gruncie rzeczy kwestią indywidualną i zależy od preferencji rodziny. Koszty oprawy muzycznej są zróżnicowane. Muzyka grana jedynie z systemu nagłaśniającego, a nie na żywo, będzie oczywiście tańszą opcją, jednak warto zastanowić się również nad zatrudnieniem muzyków. Opłacenie kosztów pogrzebu, w tym i oprawy muzycznej, może wspomóc zasiłek pogrzebowy przyznawany osobie organizującej pogrzeb, najczęściej członkowi rodziny.

Popularne utwory muzyczne na pogrzeb

Mimo iż wybór muzyki na pogrzeb jest niemalże dowolny, to czasami w stresujących chwilach ciężko się nad nim zastanowić. Poniżej zatem proponujemy repertuar składający się z kilku najpopularniejszych utworów granych na naszych pogrzebach.

Zachęcamy do przejrzenia naszej playlisty na Youtube. Przyjdzie ona Wam z pomocą, gdy zabraknie pomysłów na oprawę muzyczną pogrzebu.

Muzyka na pogrzebie – chwila refleksji

Muzyka stanowi bardzo ważną część życia każdego człowieka. Nawet jeśli nie zajmujemy się jej tworzeniem, to każdy z nas zna utwory, do których posiada specjalny sentyment.

Nic więc dziwnego, że muzyka obecna jest również podczas ostatniej drogi. Odpowiednio dobrane dźwięki wzruszają i łączą w smutku żałobników. Jeśli dodatkowo grana pieśń utożsamia się z naszymi uczuciami względem zmarłej osoby, to pogrzeb zostanie zapamiętany jako emocjonująca chwila pożegnania, której nadano odpowiedni wyraz i dostojność. Warto zatem zadbać o poruszającą oprawę muzyczną na pogrzebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.