Kwiaty na pogrzebie są nieodłącznym elementem pożegnania zmarłego członka rodziny lub przyjaciela. I mimo iż to najbliższa rodzina zajmuje się organizacją całej ceremonii, to pytanie jakie kwiaty wybrać na pogrzeb zadają sobie również inne osoby, które w tym wydarzeniu pragną wziąć udział jako goście.

Ostatnie pożegnanie znajomej osoby tradycyjnie wiąże się z chęcią okazania jej szacunku w postaci przyniesienia kwiatów na jej pogrzeb. W ten sposób mamy również okazję symbolicznie pogodzić się ze stratą. Mimo iż dobór odpowiednich kwiatów wydaje się być sprawą prostą, to w rzeczywistości w naszych głowach może pojawić się kilka pytań. Wybrać wieniec pogrzebowy czy wiązankę? Ile kosztują kwiaty przeznaczone na pogrzeb? Komu wręczyć te kwiaty podczas ceremonii? Na szczęście istnieje kilka niepisanych zasad savoir-vivre’u, które pomogą nam z gracją wybrać odpowiednie kwiaty na pogrzeb.

Wieniec pogrzebowy, wiązanka, czy bukiet – jaką formę wybrać?

Podstawowym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przy wyborze kwiatów na pogrzeb jest to, jaka forma ułożenia roślin będzie odpowiednia do naszej sytuacji.

Wieniec pogrzebowy jest najbardziej okazałą kompozycją. W jego skład wchodzi wiele kwiatów umocowanych do specjalnego podkładu roślinnego, najczęściej ułożonego w kształcie okręgu. W rośliny przeważnie wpleciona jest szeroka szarfa lub wstążka ze słowami ostatniego pożegnania dla osoby zmarłej oraz z uwzględnieniem osób, przez które wieniec jest wręczany. Często są to jedynie określenia grupy, na przykład Kochanemu Mężowi, Ojcu i Dziadkowi – Rodzina lub Z wyrazami głębokiego smutku – Przyjaciele z liceum. Wieńce są także najbardziej kosztowną formą kwiatową na pogrzebie. Najczęściej więc wręczane są jedynie przez najbliższą rodzinę lub grupy znajomych i przyjaciół, czy też delegację z miejsca pracy, stowarzyszenia, itd. Ich koszt może wahać się w granicach 200-1000 złotych w zależności od wielkości kompozycji, ilości kwiatów oraz ich aktualnej dostępności na giełdach kwiatowych.

Kolejną popularną formą wręczanych kwiatów na pogrzebie są wiązanki. Są one mniejsze i skromniejsze niż wieńce, wobec czego często przynoszone są przez dalszą rodzinę i znajomych. Zazwyczaj składają się z kilku do kilkunastu kwiatów, wobec czego ich cena również jest niższa i najczęściej waha się w granicach od 40 do 200 złotych. Podobnie jak w przypadku wieńców, w wiązankę również wplatana jest wstążka z odpowiednią dedykacją.

Osoby pozostające w najmniej zażyłych relacjach z osobą zmarłą, jednak nadal pragnące godnie ją pożegnać, najczęściej decydują się na skromne bukiety lub pojedyncze sztuki kwiatów. Ich przyniesienie jest drobnym, lecz symbolicznym gestem. O ile zamówienie na wieniec czy wiązankę należy złożyć w kwiaciarni wcześniej, aby floryści mieli czas na przygotowanie kompozycji, o tyle mniejsze bukiety można zakupić nawet dzień przed pogrzebem. Mile widziane mogą być również kwiaty z własnego ogrodu, które najlepiej zerwać dopiero w dniu pogrzebu, aby jak najdłużej zachowały swój piękny wygląd.

Jakie kwiaty na pogrzeb?

Jaki rodzaj kwiatów wybrać na pogrzeb?

W naszym kręgu kulturowym bezsprzecznie można wymienić kilka gatunków kwiatów, które najczęściej kojarzą się właśnie z żałobą. Jednak nie wszystkie rośliny posiadają tak jednoznaczne skojarzenie, a mimo to śmiało możemy skorzystać z ich piękna umieszczając je w pogrzebowych kompozycjach. Wszelkie rodzaje kwiatów są odpowiednie zarówno dla pochówków tradycyjnych, jak i pogrzebów urnowych.

Jeśli bardzo dobrze znaliśmy zmarłą osobę, warto uciec od standardów i przynieść na pogrzeb jej ulubione kwiaty. Słoneczniki, tulipany, czy nawet stokrotki, mimo iż nie są często spotykane na pogrzebach, to staną się niezwykle symbolicznym i intymnym sposobem pożegnania się z bliską osobą.

Znaczenie ma również kolor kwiatów przynoszonych na pogrzeb. Najczęściej wybieramy kompozycje w odcieniach białych lub kremowych, które symbolizują czystość i spokój. Jednak dobór koloru jest tak naprawdę kwestią indywidualną. Czerwień często symbolizuje miłość względem zmarłej osoby, natomiast fiolet – żałobę. Wachlarz możliwości jest tu szeroki.

Kwiaty na pogrzeb można zamówić bezpośrednio w naszej firmie pogrzebowej. Dzięki temu otrzymasz gwarancję, że będą one przygotowane z klasą i w odpowiednim momencie. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii kwiatów.

Czy wypada przynieść na pogrzeb kwiaty sztuczne?

Mimo iż ten rodzaj ozdób jest często spotykany na cmentarzach, to jednak na samą ceremonię pogrzebową lepiej nie przynosić sztucznych kwiatów. Ze względu na szacunek dla zmarłego i tradycji pogrzebowych, najlepiej zdecydować się na żywe kwiaty.

Jeśli naszym zamiarem jest przedłużenie ich żywotności na nagrobku, to należy wziąć pod uwagę fakt, iż po pogrzebie na cmentarzu pozostaje przeważnie duża ilość wieńców i wiązanek. Gdy zaczną tracić swoją świetność, muszą zostać uprzątnięte. W tej sytuacji utylizowane są najczęściej wszystkie razem i sztuczny bukiet może zostać nieopatrznie wyrzucony, przez co nie spełni swego zadania.

Podsumowując, na sam pogrzeb zdecydowanie warto przynieść żywe kwiaty, choćby miałby być skromne. Ponadto, swym ulotnym pięknem symbolizują one proces przemijania.

Jak wybrać odpowiednie kwiaty na pogrzeb?

Co zrobić z kwiatami podczas ceremonii pogrzebowej?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kwiaty na pogrzeb przynosimy dla osoby zmarłej, a nie dla rodziny. Dlatego nie należy wręczać bukietów i wiązanek członkom najbliższej rodziny podczas składania kondolencji.

Przyniesione kwiaty układamy tradycyjnie na grobie. Jednak należy z tą czynnością zaczekać do końca ceremonii pogrzebowej, aby jej nie zakłócać. Gdy duchowny bądź mistrz ceremonii zakończy oficjalne pożegnanie, wówczas możemy ułożyć kwiaty w pobliżu grobu.

Jednak indywidualne składanie kwiatów może być kłopotliwe, gdy pogrzeb liczy wielu uczestników. Aby ułatwić gościom tę czynność, na naszych pogrzebach prosimy o przekazywanie wieńców i wiązanek naszej obsłudze. Wykwalifikowani pracownicy sprawnie odbierają kwiaty i układają je na grobie, dzięki czemu całość jest spójna i stabilna. A rodzina może w pełni skupić się na pożegnaniu zmarłego.

Czy na pogrzeb zawsze należy przynieść kwiaty?

W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z prośbami rodzin zmarłych o nieprzynoszenie kwiatów na pogrzeb. Często prośba ta uwzględnia także przekazanie pieniędzy, które zamierzaliśmy przeznaczyć na okazałą wiązankę, na cele charytatywne. Coraz więcej ludzi dostrzega fakt, że te sumy mogą zostać znacznie lepiej spożytkowane. Jeśli osoba zmarła sama wspierała jakąś organizację charytatywną, to najpewniej byłaby zadowolona z takiego obrotu rzeczy.

Można prosić o przekazywanie pieniędzy na szczytny cel w dwojaki sposób. Pierwszym jest indywidualne wykonanie przelewu na konto wybranej organizacji przez każdego uczestnika ceremonii. Drugim sposobem, najpewniej bardziej przemawiającym do gości, jest poproszenie zaufanej osoby lub pracownika firmy pogrzebowej o zbieranie datków do specjalnie przygotowanego pojemnika bezpośrednio na pogrzebie.

W jaki sposób najlepiej poinformować gości o tym, aby nie przynosili kwiatów, lecz przekazali pieniądze na cele charytatywne? Najlepiej wspomnieć o tym w nekrologu lub klepsydrze. Dodatkowo, warto przypomnieć o tym fakcie każdej osobie, którą informuje się o pogrzebie osobiście.

Kwiaty na pogrzebie – piękna tradycja

Przynoszenie przez żałobników kwiatów na grób zmarłej osoby to wdzięczna tradycja, którą odnajdujemy w niemalże wszystkich kregach kulturowych. Świeże kwiaty nie są jedynie symbolem szacunku i ostatniego pożegnania. Stanowią one również swego rodzaju środek terapeutyczny, z którego korzystają wszyscy goście na ceremonii.

Wonne kwiaty łagodzą nasze uczucia i korzystnie wpływają na nasz stan ducha. A uspokojenie emocji jest niezmiernie ważne w chwilach pożegnań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.